Звідки беруться задоволені мами?

Звідки беруться задоволені мами?

"Де брати сили? Це питання для мене, мами трьох маленьких дітей, довгий час був основною. Щоправда звучало воно, якщо чесно, куди більш відчайдушно: невже так задумано природою, що якщо я хочу мати трьох дітей, то має на роки забути про себе та зупинитися в розвитку? Хіба я хотіла?
І ось тут важливий момент. А, власне, чого я хочу? Хочу бути живою. Хочу бути турботливою мамою і люблячою дружиною, хочу грати з дітьми щиро, від душі, хочу продовжувати творити, вишивати, хочу влаштовувати маленькі подорожі і великі пригоди, хочу добре виглядати і мати здорове тіло. Хочу хотіти і пам'ятати, чого я хочу.

                                                                  
І раптом одного разу я щось зрозуміла. Таке важливе, що після цього розуміння життя змінилася якісно. Виявляється, є одне чарівне правило. Дуже просте. Таке просте, що ця простота часто заважає усвідомити його важливість. ПРАВИЛО БАЛАНСУ. Стосовно нашої, жіночої сили. Звучить воно так: ДАЛА - ВІЗЬМИ.
Адже нам так легко давати. Дарувати любов, годувати, піклуватися, підтримувати. І це природно, тому що так ми влаштовані. Жінка - джерело живлення. Для всіх. Дітей, чоловіка, друзів, рідних. Ми так легко даємо. А якщо давати нічого, то даємо навіть більше. З усіх своїх сил. А якщо давати зовсім нічого, то що? Ну, тоді докоряємо. Докоряємо себе за те, що "погана мати/дружина/господиня". Докоряємо і скаржимося - сил немає. Скаржимося, замість того, щоб побачити і усвідомити - блін, Сил Немає! І тому є свої причини. А причини прості. Вони в тому, що піклуючись про всіх, ми часто забуваємо про одну людину - про саму себе. А може, нам здається, що не забуваємо, але якщо при цьому Сил Немає, значить, таки забуваємо, або даємо мало чи не те.
А ось скільки і чого - це перші два важливих питання самій собі. Тема для дослідження. Адже ми всі різні по силі, ми просто різні, тому нам потрібна різне підживлення і з різною регулярністю.

                                                                     
Мої спостереження за собою показали, що особисто мені нині (за умови трьох малюків від року до п'яти років дітей) потрібен відпочинок раз на два дні. Небагато. Години дві. Щоб, як я це називаю, перезавантажитись. Для цього у мене є багато різних способів, я навіть склала список того, що дає мені сили максимально швидко та дешево.
Але перш ніж писати списки, по-моєму, є сенс поспостерігати за собою, побачити і визнати: так, потрібен відпочинок. А найголовніше: Я Цього Достойна. І побачити перешкоди: що заважає мені дозволити собі відпочивати? Що заважає дозволити собі відпочивати регулярно?
І тут, на мій погляд, важливо подивитися, наскільки я відчуваю себе Господинею? Своєї сім'ї для початку. Тому що це дозволяє побачити те, наскільки сімейні процеси залежать від мого стану. Як відчуває себе чоловік, діти, будинок, коли я втомлена/задоволена/щаслива. І коли з'являється розуміння того, наскільки Я НАПОВНЕНА важлива для сім'ї, виникає і бачення того, скільки і чого я МАЮ ДАТИ сама собі, щоб, дійсно, бути в силі.
Щоб живити інших з Радістю. Душевно проводити час з дітьми, з любов’ю вести господарство, із задоволенням підтримувати чоловіка, займатися сексом! Не тому що треба дати, а тому що хочу дати-взяти.
Але навіть після всіх цих усвідомлень у мене, до речі, залишалося безліч аргументів, чому все ж регулярний відпочинок я собі дати не можу. Просто не вийде! Це дуже дорого, суєтно і неможливо. Розумієте? Я вам можу навести цілий список за принципом "так...але".
І ось тут вже наступний крок. До відчуття себе Господинею-Свого-Життя. Тому що я Господиня. Я побачила, що мені потрібно, а значить, тепер я собі це організую (хоча коні, зауважу, все скачуть і скачуть, а хати горять і горять...).
Отже, питання. А ось тут вже безмежне поле для творчості. Можу поділитися деякими власними рецептами.


Так як я проти державних дитячих садків, ми з подругою організували маленьку ігрову групу для старших. Поки вони грають, молодша спить, я займаюся своїми справами.
Другий крок. Домовилася з подругою, що два рази в тиждень будемо мінятися, півтора-дві години вона сидить з моїми дітьми, потім я її (пара годин! - цього досить, не треба п'ять).
Іноді, раз на тиждень, приходить няня, недорога і не сама прегарна, але знову ж таки я знайшла компроміс: включаю дітям хороший фільм (а це у нас рідкість, фільми ми не дивимося), молодша спить, а няня в хаті прибирає (тому, що немає іншої роботи) - мене влаштовує!
Наступний важливий момент: особисто мені, виявляється, важливо для відпочинку піти з дому. А поза домом також важливо тримати завдання: я займаюся собою, я відпочиваю (тобто не біжу в магазин іграшок або на батьківські збори, не розбираю побутові питання по телефону).
Я відчуваю себе. Що дає мені сили? Звичайно, на це питання можу відповісти собі тільки я сама. Для мене це дослідження себе і очищення від душевного болю, участь у вебінарах, плетіння мандал, лазня, велосипед, йога... Головне, я наповнюю себе усвідомлено. Присвячую цей час собі, коханій. Іноді навіть не так важливо, що я роблю, важливо, щоб я розуміла, ЩО я роблю. Можна по вулиці йти, з землею домовлятися про те, що з кожним кроком, сили прибувають і по ногах піднімаються вгору, і по ногах втома в землю стікає.
Зізнаюся, зараз все, що відбувається в моєму житті, піддається перевірці на питання - це живить?/це забирає сили? Хтось скаже, що це егоїзм, а я скажу, що це правильна розстановка пріоритетів: ті, кому я дійсно ПОТРІБНА зараз, в цей період часу, це мій чоловік і мої діти, а я їм ВІДДАЮ СЕБЕ, коли я в силі.
Скажу чесно, скоротилося спілкування. Сильно. І мені не шкода. Я знаю, що коли діти стануть старшими, а сил більше, я зможу повернутися. Але зараз мені важлива глибина і якість. І люди, нехай їх зовсім небагато, навколо лише чарівні. Балачок і зверхності немає. Є душевність. І за це Всесвіту окреме «дякую».
Є тренінги та лекції (скачую в айпод, і з задоволенням слухаю, займаюся Собою). Є щомісячні (і навіть частіше) зустрічі Жінок. Під час повного місяця, заради рукоділля, тілесної роботи і душевних бесід. Це підживлює.


Найцінніше зараз те, наскільки змінилося наше життя з дітьми. Я довго не розуміла, від чого я так втомлююся, коли перебуваю вдома. І одного разу спостерігала і побачила, що дратують мене не діти, ні, а якість нашого з ними спілкування. Тобто я ніби весь час з дітьми, але мені це не в радість. Тому що я весь час кудись біжу, тому що вони крутяться під ногами і не виходить щось зробити разом і в кайф без внутрішньої поспіху. Тобто не їм - якісної турботи, ні собі - радості. А, виявляється, коли я відпочила, то і домашні справи зробити простіше, і «забити на багато чого» легше, і з дітьми - класно! Тому що, коли сили є, то ними хочеться ділитися, хочеться давати і живити. Тому що я відчуваю себе Живою, а підживлюючи, я відчуваю себе Живою втричі.
І орієнтир зараз у життя такий: все що я роблю, робить мене сильніше. А якщо не робить, то:
а) я цього не роблю
б) я дозволяю собі відпочинок
Звичайно, ідеально буде, коли почну жити так, щоб всі і ведення господарства, і діти, і всі взагалі - живило і давало сили. Ось це і є для мене стан справжньої Господині. До цього і прагну."

Наталія Шопен

За матеріалами групи "Гармоничная семья"

comments powered by Disqus