Перетворення на монстрів: чому наші діти впадають в істерику та що з цим робити?

Перетворення на монстрів: чому наші діти впадають в істерику та що з цим робити?

Істерики – це завжди про контакт з іншими людьми. І якщо дорослі істерики – це більше про взаємовідносини з друзями, коханими, колегами, то дитячі - про контакт з дорослими, де, зазвичай, чим більше «глядачів», тим яскравіша «вистава».

І сьогодні спробуємо розібратись, чому наші милі ангелики часом перетворюються на нестерпних монстрів і як знайти сили та «вистояти».

Через те, що малюки ще не мають достатнього життєвого досвіду, під час спектаклю під назвою «істерика» відбувається «мікс-коктейль» усіх дитячих емоцій. Щоб не бути частим свідком такого дійства, варто говорити з дитиною про те, що вона відчуває, що відчуваєте ви, що можуть відчувати інші люди (емоджі фб вам в допомогу)))).

Якщо вже сталося, тоді:

 1. Зверніть увагу на дитину, присядьте, подивіться їй в очі
 2. Запитайте, що відчуває дитина, допоможіть розпізнати емоції («Ти злишся чи ображаєшся?», «Тобі сумно чи ти хвилюєшся про щось?»)
 3. Дайте можливість малюку сказати про свою потребу словами, навіть якщо він розлігся на підлозі магазину. Дуже важливо почути фрази «Хочу цю машинку» чи «Мені треба ця лялька».
 4. Скажіть дитині, що розумієте її, поясніть, що у вас теж є багато бажань і «винесіть вердикт». Напр.: «Я тебе розумію, ти, мабуть, так хочеш цю машинку/ляльку як я он ту книгу, але ми не можемо це зробити прямо зараз, бо у мене є вже одна і я її ще не дочитала, а в тебе є багато твоїх машинок, які будуть дуже сумні, якщо ти не будеш з ними гратися». Продовжуйте розмову спокійним впевненим тоном допоки малюк не заспокоїться і не зрозуміє вас. Важливо, не піддатись на його маніпуляції і показати, що приймати рішення все-таки маєте ви, бо ви – дорослі.

Зазвичай істерики відбуваються через:

 • перевтома
 • велика кількість нових вражень
 • конфлікти в сім’ї/родині
 • переїзд
 • вихід мами на роботу

Для того, щоб запобігти виникненням істерики, мамі і татові варто

 • бути дуже уважними до своїх дітей
 • вчити їх розпізнавати та говорити про свої емоції
 • наповнювати себе, щоб бути в ресурсі

Запам’ятайте, дитячі істерики – це нормально і батькам важливо адекватно на це реагувати. Якщо мамі вдається відчути межу, за яку дитині не можна переходити – то це звичайний процес розвитку та соціалізації дитини. Якщо малюк постійно «виводить маму чи тата з себе», варто було б звернутись за допомогою до психотерапевта.

Записано після зустрічі з психологом Олесею Олійник в рамках проекту "Разом з мамою"

comments powered by Disqus